Neobvyklý jehličnan, endemit z Tasmánie, je unikátní tím, že mají jen nepatrné listy – ve fázi semenáčků jsou jemné a jehličkovité, 1-1,5 cm dlouhé, zralé se však redukují na drobné hnědé šupinky. Funkci listů přebírají fylokladia, zploštělé útvary stonkového původu, které vypadají jako listy celeru – odsud anglické jméno celery pine, jsou 3-8 cm dlouhé. Celerovníky rostou v chladných deštných horách do nadmořské výšky 1200 m, vydrží mráz asi do -7 °C. Pylové šištice jsou válcovité, 3–5 mm dlouhé, semenné šištice se vyskytují ve skupinách po 3–4 v krátkých stopkatých shlucích v paždí nebo na okrajích fylokladií. Zralé šištice jsou výrazné masité růžové až červené, s bílým hřebenem, z něhož vyčnívá tvrdé černé semeno.
Léčebné účinky
Tento text má pouze informativní charakter vztahující se k historii dané rostliny. Semena jsou určená pouze pro sběratelské účely a neslouží k pěstování rostlin pro jakýkoli jiný účel.
Nejsou známé.
Upozorňujeme, že informace uvedené na této stránce, týkající se vlastností rostlin, jako je schopnost zabránit určité lidské nemoci, zmírnit ji nebo ji vyléčit, nejsou schválenými zdravotními tvrzeními dle platných nařízení EU. Tyto účinky nelze považovat za potvrzené lékařské účinky, i když jsou převzaty z odborné literatury.
Výsev
Osivo nepotřebuje zvláštní ošetření, přesto několikatýdenní studená stratifikace urychlí klíčení. Výsev se jen lehce překryje tenkou vrstvou zeminy a nechá se klíčit při teplotě 15-20 °C. Klíčí po 3-4 týdnech.